خانه || اخبار تازه های موبایل || گوگل نسخه پیش نمایش اندروید N را منتشر کرد
ریکاوری رمز اپل آیدی های کارتی

گوگل نسخه پیش نمایش اندروید N را منتشر کرد

Android N

نگاهی به قابلیت های جدید اندروید N

گوگل امروز با انتشار نسخه پیش نمایش اندروید N همه را شگفت زده کرد. چرا که هیچ کس انتظار معرفی و انتشار این نسخه تا قبل از ماه May و مراسم سالانه Google I/O را نداشت. برای آسان تر کردن کار برای توسعه دهندگان، گوگل امسال نسخه پیش نمایش اندروید N را بصورت آپدیت OTA برای آن ها ارسال می کند تا علاوه بر آسان تر کردن دریافت نسخه پیش نمایش، زمان بیشتری نیز به توسعه دهندگان برای بررسی و ارسال بازخورد به گوگل داده است. با پاتریس، همراه باشید.

طبق زمان بندی گوگل، پنج نسخه پیش­ نمایش از اندروید N تا قبل از زمان انتشار نسخه نهایی که سه ماه سوم سال 2016 است منتشر خواهد شد و گوگل با این کار امیدوار است نسخه نهایی اندروید N را در تابستان به دست سازندگان دستگاه­ های اندرویدی برساند. اما نسخه پیش­ نمایشی که امروز به دست توسعه ­دهنگان رساند فاصله زیادی تا محصول نهایی دارد و با کار بیشتر گوگل روی اندروید N در ماه­ های آینده قابلیت­ های بیشتری نیز به آن افزوده خواهد شد.
اگر صاحب یکی از دستگاه­های Nexus 6، Nexus 5X، Nexus 6P، Nexus Player، Nexus 9، و Pixel C هستید، می توانید از این آدرس برای دریافت نسخه پیش ­نمایش روی دستگاه خود ثبت نام کنید. پس از نصب نسخه پیش­ نمایش اندروید N روی این دستگاه­ ها، آپدیت­ های بعدی را نیز دریافت خواهید کرد. راه دیگر نصب پیش­ نمایش اندروید N دریافت ایمیج مربوط به دستگاه خود از این آدرس و فلش کردن آن است.
این نسخه تغییرات جالبی نسبت به اندروید Marshmallow به همراه دارد. در ادامه نگاهی به تغییرات پیش نمایش اندروید N خواهیم داشت. با پاتریس، همراه باشید.

 

1- چند وظیفگی واقعی با Multiwindow

Android N 01

در اندروید N این امکان را خواهید داشت که دو برنامه را در کنار یکدیگر اجرا کنید. اگر هنگام جابجایی میان برنامه های در حال اجرا توسط کلید Overview (کلیدی که برنامه های در حال اجرا را بصورت کارت به شما نمایش می دهد) انگشت خود را روی عنوان یک برنامه نگه دارید، می توانید آن را بکشید و در بخشی از صفحه نمایش قرار دهید. اما اگر درون یک برنامه باشید، با لمس طولانی کلید Overview خود برنامه وارد حالت Multiwindow خواهد شد. برای افزودن یک برنامه جدید به این حالت کافیست بار دیگر کلید overview را لمس کنید و برنامه دیگری را انتخاب کنید. همچنین در اندروید N هنگامی که دو برنامه در کنار یکدیگر در حال اجرا هستند می توان اطلاعات را با کشیدن و رها کردن (Drag and Drop) بین آن ها جابجا کرد.
در نمای دو برنامه کنار یکدیگر در اندروید N، کاربر این امکان را دارد که نوار جداکننده این دو برنامه را به سمت یکی از برنامه ها کشیده تا فضای دیگری را به برنامه دیگر بدهد. همچنین در تلویزیون های اندرویدی و Nexus Player آپدیت شده به اندروید N برنامه ها می توانند خود را در حالت تصویر در تصویر قرار دهند تا کاربر هنگام مشاهده یک محتوا، بطور همزمان با دیگر برنامه ها نیز بتواند تعامل داشته باشد.

2- نوتیفیکیشن های دسته بندی شده

Android N 02

از این پس در اندروید N نوتیفیکیشن های دریافتی بر اساس هر برنامه دسته بندی خواهند شد. برای مثال در صورتی که در برنامه Gmail چند ایمیل دریافت کنید، در نوتیفیکیشن ها کافیست دو انگشت خود را روی نوتیفیکیشن برنامه جی میل به سمت پایین بکشید تا هر ایمیل را با جزئیات آن بصورت جداگانه مشاهده کنید، و یا تنها یکی از ایمیل ها را با کشیدن انگشت به سمت چپ یا راست رد کنید. این در حالی است که در نسخه های فعلی اندروید هنگامی که بیش از یک پیام یا ایمیل دریافت می کنیم، دیگر این امکان را نداریم که از محیط نوتیفیکیشن ها برای هر یک از آن ها جداگانه تصمیم بگیریم و برای انجام هر کاری مجبوریم وارد برنامه مربوطه شویم. حال در اندروید Nمی توانیم برای مثال از چهار ایمیل دریافتی، سه تا را رد کنیم، و چهارمی را از همان محیط اعلان ها پاسخ دهیم. همه این ها بدون وارد شدن به برنامه ایمیل می باشد.

3- پاسخ سریع از محیط نوتیفیکیشن

Android N 03

گوگل در اندروید N توجه ویژه ای به پیشرفت محیط اعلان (Notification) ها داشته است. یکی دیگر از قابلیت های افزوده شده امکان پاسخ دادن به پیام های دریافتی مستقیما از نوار وضعیت بدون باز کردن برنامه پیام رسانی است. کافیست دو انگشت خود را روی پیام دریافتی به سمت پایین بکشید تا نوار وارد کردن پاسخ ظاهر شود؛ پاسخ خود را بنویسید و کلید ارسال را بزنید. به همین سادگی!

4- جابجایی سریع بین برنامه ها با کلید overview

Android N 04

با اندروید N جابجایی میان دو برنامه ای که اخیرا اجرا کرده اید بسیار آسان و سریعتر شده است. کافیست کلید Overview (کلیدی که برنامه های در حال اجرا را بصورت کارت به شما نمایش می دهد) را دو بار پشت سر هم لمس کنید تا به برنامه قبل بروید. برای بازگشت به برنامه قبلی نیز دوباره همین کار را انجام دهید.

5- تنظیمات سریع بیشتر

Android N 05

باز هم تغییرات در محیط نوتیفیکیشن اندروید N. اینبار هنگامی که نوار نوتیفیکیشن را باز می کنید شاهد یک نوار مربوط به تنظیمات سریع خواهید بود که با باز کردن آن، مجموعه ای از میانبرها و تنظیمات سریع جدید از جمله چرخش صفحه، ساعت، باتری، و… را خواهید دید که در کنار آن ها یک گزینه Edit برای ویرایش گزینه ها به چشم می خورد.

6- رابط کاربری با پوسته تاریک

Android N 06

حالت شب (Night Mode) که به دلیل حضورش در پیش نمایش اندروید مارشملو (M) ضرورتا یک ویژگی جدید به حساب نمی آید، حال دوباره در اندروید N حضور دارد که با تغییر رنگ بندی رابط کاربری اندروید، آن را برای استفاده در شب و محیط های کم نور مناسب می کند.

7- کاهش مصرف دیتا

Android N 07

یکی دیگر از قابلیت های جدید در اندروید N کاهش دهنده مصرف دیتا (Data Saver) است که مصرف دیتای سیم کارت توسط برنامه ها را کاهش می دهد. این سیستم با مسدود کردن استفاده دیتا در پس زمینه، و در هنگام استفاده از برنامه با کاهش کیفیت تصاویر باعث کاهش مصرف دیتا می شود. همچنین می توان برنامه هایی را به دلخواه از لیست Data Saver اندروید N خارج کرد تا تحت تاثیر آن قرار نگیرند.

8- فایل منیجر بهبود یافته

Android N 08

گوگل در اندروید M یک مدیریت کننده فایل (File Manager) که همه کاربران به آن نیاز دارند را به اندروید اضافه کرد. اما این فایل منیجر امکانات محدودی داشت و در حد کارهای ساده جوابگوی نیاز کاربران بود. اما در اندروید N اینبار فایل منیجری قدرتمندتر با قابلیت های جدیدی مثل جابجایی، تغییر نام، و ساخت فایل ها و دسترسی سریع به فایل ها بر اساس نوع (تصویر، ویدیو، صوت) در اختیار داریم. برای دسترسی به این مدیریت کننده فایل از تنظیمات دستگاه به Storage > Explore بروید.

9- کالیبره کردن نمایشگر

Android N 09

یکی از قابلیت های اندروید N که ظاهرا گوگل از دیگر سازندگان دستگاه های اندرویدی الهام گرفته، امکان کالیبره و تنظیم کردن رنگ های نمایشگر است. در System Tuner اندروید N می توان با لغزاننده هایی برای سه رنگ اصلی قرمز، سبز، و آبی رنگ نمایشگر را به حالت دلخواه تغییر داد.

10- قابلیت Doze بهبود یافته و کاهش مصرف انرژی

Android N 10

در اندروید N، حالت Doze که در اندروید M معرفی شده بود اینبار برای ذخیره باتری هرگاه که صفحه دستگاه خاموش است تمام پروسه های در حال انجام در پس زمینه را متوقف می کند. نگران نباشید؛ برنامه ها برای Doze بهینه خواهند شد و اگر برای مثال شخصی در برنامه واتس اپ به شما پیام دهد، شما پیام را دریافت خواهید کرد – اما دستگاه مثل وقتی که صفحه آن روشن است منتظر و آماده به کار نخواهد بود.
گوگل با اندروید N کماکان در حال کار روی پروژه Svelte است. پروژه ای با هدف کاهش میزان حافظه RAM مورد نیاز برای اجرای اندروید روی دستگاه ها. گفته شده در این نسخه اندروید این پروژه نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است.

11- پیشرفت پشتیبانی از زبان جاوا 8

Android N 11

این یکی از تغییرات در پشت پرده است که آن را نمی بینید، اما اندروید N زبان جاوا 8 را به این پلتفرم می آورد. کامپایلر Jack حالا به کاهش کد boilerplate کمک می کند، که باعث کاهش زمان توسعه می شود. طبیعتا، بعضی از قابلیت های زبان جاوا 8 تنها بر روی اندروید N و نسخه های بعدی آن در دسترس خواهند بود.

12- زوم روی صفحه

Android N 12

اندروید N این امکان را به کاربر می دهد که سایز محتوای درون نمایشگر را تغییر دهد که برای کاربرانی با دید ضعیف بسیار مناسب است. این قابلیت در تنظیمات و بخش Display > Display Size قابل دسترس است. گوگل نام این قابلیت را Screen Zoom گذاشته و دارای 5 سطح سایز کوچک، پیش-فرض، بزرگ، بزرگتر، و بزرگترین است. هنگام تغییر سایز صفحه نمایشگر لحظه ای به رنگ مشکی تغییر می کند اما پس از آن شاهد ابعاد جدید خواهید بود. توجه داشته باشید که این حالت با سیستم تغییر سایز فونت متفاوت است و سایز تمام المان های صفحه را تغییر خواهد داد.

13- پیشنهادات تنظیمات

Android N 13

در اندروید N، تنظیمات دستگاه با توجه به استفاده کاربر از موبایل یا تبلت اندرویدی بخش هایی را در بالای تنظیمات به او پیشنهاد می کند. بطور مثال در ابتدای شروع به کار و قبل از اینکه Google Now و Ok Google را فعال کنیم، در تنظیمات بخش فعال سازی جستجوی صوتی به ما پیشنهاد شد، اما پس از مدتی استفاده شاهد پیشنهادات دیگری مانند تغییر تصویر پس زمینه یا تنظیم قفل صفحه بودیم.

14- تغییرات در سیستم Force Close برنامه ها

Android N 14

همه ما کاربران اندروید با پیغام Force Close هنگام ایجاد اشکال در عملکرد برنامه ها آشنا هستیم. اما در اندروید N تغییراتی در این سیستم ایجاد شده است. حال سیستم اندروید وضعیت برنامه ها را تشخیص داده و گزینه های بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد که از این گزینه ها می توان به اجرای دوباره برنامه، بستن، و بی صدا کردن برنامه تا ریبوت بعدی دستگاه اشاره کرد.

15- مسدود کردن شماره ها در سطح سیستم

Android N 15

در اندروید N مسدود یا همان بلاک کردن شماره ها بسیار دقیق تر و بهتر شده است. زیرا گوگل این قابلیت را به یکی از ویژگی های اندروید تبدیل کرده که از این پس اگر از یک برنامه شماره ای را بلاک کنید، در برنامه های مربوط به تماس و یا دیگر برنامه های بلاک کردن شماره ها نیز وضعیت بلاک بودن آن شماره را مشاهده خواهید کرد.

16- کارت های بزرگتر هنگام جابجایی میان برنامه ها

Android N 16

در اندروید N تغییرات جزئی دیگری نیز وجود دارد. یکی از آن ها تغییرات ظاهری در کارت های جابجایی میان برنامه ها است. این کارت ها اینبار بزرگتر شده و نمای بهتری از برنامه های دیگر به کاربر می دهند. علاوه بر این یک تغییر در عملکرد این بخش نیز اعمال شده است: هنگام ورود به حالت جابجایی میان برنامه ها، برنامه ای که در حال اجرای آن بوده اید بطور خودکار به پایین صفحه رفته تا فضا را به دیگر برنامه ها بدهد.

17- کامپایلر ART بروزرسانی شده

Android N 17

اگر شما هم مثل ما دستگاه خود را به صورت OTA به اندروید N بروزرسانی کرده باشید، حتما متوجه جای خالی یک قابلیت شده اید. دیگر خبری از پنجره خسته کننده Optimizing Apps بعد از آپدیت نیست. همین به تنهایی نشان دهنده بهبودهای انجام شده روی ران تایم ART اندروید است. کامپایلر JIT این ران تایم حال اجازه نصب بسیار سریعتر برنامه ها را می دهد و حتی برنامه های حجیم در چند ثانیه روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهند شد.

منبع: موبایل کمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

لینک کوتاه مطلب : https://patriss.ir/?p=3892